close arrow-right class-pages breakfast-club down-arrow search gallery email school-uniform phone twitter our-church up-arrow mouse vision-values translate school-dinner term-dates arrow-left place-1 instagram food newsletter link-symbol ceop ceop

Do you have a child who was born between 1st September 2016 and 31st August 2017?

If so, you will need to apply for a Reception place now!

Please visit www.bexley.gov.uk/admissions and click on “Primary Schools”.

In addition you will need to complete a Supplementary Form which can be downloaded from our website www.st-pauls.bexley.sch.uk.

THE CLOSING DATE FOR APPLICATIONS IS FRIDAY 15TH JANUARY 2021

School Logo

St Paul's (Slade Green)

C of E Primary School

Contact Details

Social Media

Close
Translate
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter

Our Staff

Mrs W Cornford                            Principal

Mrs T Bishop                                Vice Principal and SENCo

Mrs W Humphrey                         Assistant Principal

 

ADMINISTRATION:

Mrs J Learmouth                                   Family Liaison Officer

Mrs N Walford                                       School Secretary

Ms M Chamberlain                                 Administrative Assistant

 

TEACHING STAFF:

Miss L Aherne                                        Nursery

Miss A Tolfree                                       Hazel Class (Reception)

Mrs A O'Reilly/Mrs N McGuinness            Elm Class (Reception)

Mrs L Davidson                                      Beech Class (Year 1)

Mrs D Forrester                                     Maple Class (Year 1)

Miss C Enwright                                     Oak Class (Year 2)

Mrs Fernandez                                      Pine Class (Year 2)

Miss A Hunt                                           Rowan Class (Year 3)

Miss Gorman                                         Willow Class (Year 3)

Miss S Corbishley                                   Sycamore Class (Year 4)

Mr J Shea                                              Juniper Class (Year 4)

Miss G Davis                                          Cedar Class (Year 5)

Mrs L Stokes                                          Larch Class (Year 5)

Mrs L Goda                                            Poplar Class (Year 6)

Miss P Miller                                          Redwood Class (Year 6)

Miss D Gowans                                      Silver Birch Class (Specialist Provision)

 

PREMISES AND CLEANING STAFF:

Mr G Couchman                                     Premises Manager

Mrs T Mathers                                       Senior Cleaner

Mrs N Taber                                          Cleaner

Mrs R Coshall                                        Cleaner

Mrs S O'Donovan                                    Cleaner

Miss L Barnett                                       Cleaner

 

TEACHING ASSISTANTS:

Miss S Carter           Mrs T Cole              Mrs Y Dignum          Mrs M Doe              

Mrs D Dorsett          Miss E Eastwood      Miss S Golding         Mrs T Gutteridge         

Mrs J Jarvis             Miss R Johnston       Mr T Kelly               Miss J King             

Mrs A Perry             Miss C Reeve           Miss J Ricketts        Miss J Smith 

Mrs J Mortimer        Miss S Robertson     Mrs K Wright           Mrs C Watkin

                  

 

MIDDAY SUPERVISORS:

Mrs K Lange           Senior Midday Supervisor

Miss S Adams           Mrs R Coshall           Mrs Y Dignum           Miss K Perry

Mrs P Plaha             Mrs H Reid              Miss N Sayers           Mrs S Shrestha

Miss R Standing      

Mrs W Cornford                            Principal

Mrs T Bishop                                Vice Principal and SENCo

Mrs W Humphrey                         Assistant Principal

 

ADMINISTRATION:

Mrs J Learmouth                                   Family Liaison Officer

Mrs N Walford                                       School Secretary

Ms M Chamberlain                                 Administrative Assistant

 

TEACHING STAFF:

Mrs J Read                                            Nursery

Miss L Aherne                                        Hazel Class (Reception)

Mrs A O'Reilly/Mrs N McGuinness            Elm Class (Reception)

Miss A Hunt                                           Beech Class (Year 1)

Miss C Enwright                                     Maple Class (Year 1)

Miss S Corbishley                                   Oak Class (Year 2)

Mrs Fernandez                                      Pine Class (Year 2)

Mrs L Davidson                                      Rowan Class (Year 3)

Miss Gorman/Mrs Forrester                    Willow Class (Year 3)

Mrs K Collinstone                                  Sycamore Class (Year 4)

Mr J Shea                                              Juniper Class (Year 4)

Miss G Davis                                          Cedar Class (Year 5)

Mrs L Stokes                                          Larch Class (Year 5)

Mrs L Goda                                            Poplar Class (Year 6)

Miss P Miller                                          Redwood Class (Year 6)

Miss D Gowans                                      Silver Birch Class (Specialist Provision)

 

PREMISES AND CLEANING STAFF:

Mr G Couchman                                     Premises Manager

Mrs T Mathers                                       Senior Cleaner

Mrs N Taber                                          Cleaner

Mrs R Coshall                                        Cleaner

Mrs S O'Donovan                                    Cleaner

Miss L Barnett                                       Cleaner

 

 

TEACHING ASSISTANTS:

Miss S Carter           Mrs T Cole              Mrs Y Dignum          Mrs M Doe              

Mrs D Dorsett          Miss E Eastwood      Mrs D Forrester       Miss S Golding         

Mrs T Gutteridge     Mrs U Haines           Mrs J Jarvis             Miss R Johnston

Miss J King              Mrs A Perry             Miss C Reeve           Miss J Ricketts

Miss J Smith            Mrs J Thompson      Mrs K Wright           Miss S Robertson         

Mrs J Mortimer        Mrs C Watkin           Mr T Kelly              

 

MIDDAY SUPERVISORS:

Mrs K Lange           Senior Midday Supervisor

Mrs R Coshall           Mrs Y Dignum           Mrs H Reid              Ms C Walshe           

Mrs S Shrestha        Miss N Sayers          Mrs P Plaha             Miss K Perry           

Miss R Standing       Miss S Adams

Awards

 
Top